Mikor nem kell lúdtalpbetét gyerekeknek?
Az emberi lábfej hosszanti és haránt irányú boltozatát izmok és szalagok tartják, ez a boltozat növeli például a láb teherbírását, védi az ereket, idegeket, tompítja a rázkódást.
Ez a boltozatos szerkezet viszont csak a gyerek 4-5 éves kora környékén alakul ki, ami egyben azt is jelenti, hogy csecsemő- és egészen kisgyermekkorban egyrészt nem érdemes túlzottan megijedni, másrészt már ilyenkor rendkívüli jelentősége van annak, hogy a megfelelő cipőt viselje a gyerek.
A lúdtalp elsősorban azért alakul ki, mert míg korábban a természetesebb életforma lehetőséget adott a mezítláb járásra, és ezáltal a talpi reflexpontok önkéntelen fejlesztésére, stimulálásra, a ma már nagyrészt a városokban élő embereknek erre jóval kevesebb lehetősége van, így kevesebb inger éri a talpat.
A lényeg az, hogy a lúdtalp tünetei egyszerűen nem alakulhatnak ki egy bizonyos kor előtt, az esetek legnagyobb részében tehát a rémült szülők feleslegesen viszik újszülött gyermeküket orvoshoz azzal, hogy deformált a talpa.
A hosszanti boltozat ugyanis ebben a korban még nem alakul ki, és a talpon ilyenkor meglévő vastag zsírpárna is erősíti a látszatot. Tehát kétéves kor előtt nem kóros a normális boltozat hiánya, ilyenkor a szülők részéről a legfontosabb a türelem.
Lúdtalpbetét gyerekeknek – amikor tényleg kell
Mivel a gyermek lábszerkezete csak 10-12 éves korra éri el a felnőtt korra jellemző formát, ezt megelőzően a valóban kóros elváltozás nagyon ritka, azaz a befelé dőlő bokák (ez az, amit tévesen „bokasüllyedésnek” hívnak), és kifelé álló sarkak néhány éves korig általában teljesen normálisak, főleg, ha a gyerek panaszmentes.
Ugyanakkor az emberek 20-30 százalékánál felnőttkorban is megmarad az enyhe befelé dőlő bokaszerkezet, de ez sem feltétlenül kóros. (Azért ha kételyeink vannak, feltétlenül konzultáljunk szakorvossal!)
Lúdtalpból kétfélét különböztetünk meg:
- rigid lúdtalp – amikor a láb belső, hosszboltozata semmilyen mobilitást nem mutat, a panaszok hátterében anatómiai eltérés lehet
- flexibilis lúdtalp – bár a belső boltozat álláskor kifejezetten lapos, a lábujjak hátrafeszítésekor jól ívelt belső boltozat jelenik meg
A rigid lúdtalp esetében nagyon nehéz a kezelés, általában a lúdtalpbetét sem segít, sokszor műtéti beavatkozásra van szükség.
A flexibilis lúdtalp nem feltétlenül kóros, 10 éves kor alatt érdemes betétekkel, speciális cipőkkel, lábtornával megpróbálni segíteni. Ha a lúdtalp 10 éves kor után is megmarad, és nem lesz tünetmentes, a legtöbb esetben akkor is elég a lúdtalpbetét, esetleg speciális cipő.
Lúdtalpbetét gyerekeknek – milyet válasszunk?
Lúdtalpbetét gyerekeknek többféle is van, a Gyerekcipőabc kétfélét forgalmaz, a Ponte 20 és Maus supinált talpbetétek 21-estől 41-es méretig kaphatók.
A Maus supinált talpbetét bőr fedőtalppal készül, hajlékony, mégis formatartó, három különböző méretben szabható a kívánt nagyságra.
A Ponte 20 supinált talpbetét valódi bőr felsőrésszel, és rugalmas EVA-RB alsór ésszel készült, elsősorban befelé dőlő bokájú gyerekeknek javasoljuk, 5 mm-es döntéssel korrigál.
Összefoglalva tehát magasságukhoz, alkatukhoz hasonlóan a gyerekek lába is különbözik, ha egy gyereknek laposabb belső boltozatú lába van, de panaszmentes, az nem jelenti azt, hogy lúdtalpa van.
Panaszmentes gyerekeknél nem feltétlenül javasolt a betétek, speciális cipők használata, ám amennyiben mégis, úgy a Gyerekcipőabc rendelkezésre áll, de azért érdemes minden esetben szakorvossal konzultálni.