Milyen működési elvre épül a Szamos supinált cipő?
A láb ízületek, inak, és izmok aktivitása a ránehezedés pillanatában a minimumra csökken, és csak akkor kezdenek újra dolgozni, aktivizálni magukat, amikor a test labilitása valamelyik irányba elbillen.
Álló gyermeknél a lábszár és a talp izmainak összehangolt játéka tartja fenn az egyensúlyt. Járásnál a talp gördülő mozgásának végén az izmok, inak és szalagok adják a gyors,végső összehúzódással azt az erőt, amivel a láb elválik a talajtól és átlendül. Futásnál ez a mechanizmus bonyolódik.
Tehát miért fontos a talpizmok megerősítése, és a haránt boltozat megfelelő íveltsége?
A lábfejnek 3 alátámasztási pontja van
- nagylábujj,
- kisujj
- és sarok
Ezt a 3 alap pillért köti össze a külső és belső hosszanti boltozat, és a haránt boltozat.
Ezek a boltozatok rugalmasak az őket összekötő szalagoknak, ízületeknek, és izmoknak köszönhetően. Mint az autók lengéscsillapítója, úgy osztják el ezek is a terhet a lábfejen, és tompítják a rázkódásokat.
A hosszanti boltozat lesüllyedése, az izmok gyengesége miatt alakul ki. Közismert neve a lúdtalp. A lúdtalp önmagában is kellemetlen, hosszas járás közben a lábak fájdalmát okozó elváltozás, melynek következtében további elváltozások jönnek létre: - a bokák bedőlése, és az X térd. Az X térd kisgyermekkorban természetes, és kinőheti a gyermek, de ha a sarokcsontok V alakban állnak és kialakult a telitalp(lúdtalp) akkor fontos vele foglalkozni. Következményként a csípő ízületei is helytelen állásba kerülnek, és kialakul egy rossz járásmechanizmus, megváltozik a gerinc terhelése is. Fájdalmak jelentkeznek akár a térd, a talp, a csípő, a gerinc vonatkozásában is.
A lúdtalp megszüntetésével a bokák befelé dőlése, és az X láb is korrigálható. Eszközei:
- speciális gyógytornával
- talpbetéttel (supinált betét)
- speciális korrigáló lábbelivel (supinált cipő)
Mit jelent a Supinált kifejezés? avagy a Szamos supinált cipő talpa speciális kialakítású.
Supinált = Megakadályozza a befelé dőlést, kifelé döntött.
- A sarok belső oldala 4,5 mm-el magasabb, mint a külső éle, így természetes labilitást eredményez, valamint kifelé dönti a bokákat viselés közben.
- Az izmok reakciója a labilitásra az, hogy igyekeznek egyensúlyt teremteni. Ezek a finom mozgások erősítik a talp izomzatát, és mint tudjuk, az erős izmok képesek lesznek felhúzni a haránt boltozatot.
- A bokák kifelé dőlésével korrigált saroktengely helyes állásban tartását, a supinált cipő megerősített sarokrésze biztosítja. Ezek a tulajdonságai teszik a Szamos supinált cipőket orvostechnikai eszközzé.
A járás során a nagy lábujj szerepe is fontos. Kitámasztja a testet. Gyerekeknél megfigyelhetjük ( még magunkon is), hogy a lábujjakkal "kapaszkodó" mozgást végeznek. Ezek a mozgások fontosak, és elvégzésükhöz elegendő helyre van szükség a cipőben.
- A Szamos supinált cipő lábfeje elég széles a lábujjaknál, hogy azok szabadon végezhessék munkájukat.
Mindenkinek jó a supinált cipő?
A kisgyermek lába a terhelés, járás hatására veszi fel későbbi alakját.
A csecsemő lábán még természetes a sok bőr alatti zsírszövet, hiszen még nincs izommunka. Ezt sokszor nem tudják a még tapasztalatlan szülők, és gyakran gondolják lúdtalpasnak gyermeküket.
Ha bizonytalan, kétségei merülnek fel a gyermek lábát illetően, mindenképpen kérje ortopéd szakorvos véleményét.
2-3 éves korra már előtűnnek a boltozatok, 4 éves korra a hosszanti boltozat, amikor áll a gyermek, kb. 0,5 cm-el emelkedik meg. Ez szükséges ahhoz, hogy megfelelő rugalmassága legyen a talpnak minden lépésnél.
A supinált cipő viselése akkor javasolt, ha korrekcióra van szükség. A Szamos supinált cipők orvostechnikai eszköznek minősülnek. Segédeszközök a lúdtalp, és a bedőlő boka korrekciójában, a megfelelő orvos, és gyógytornász által vezetett terápiában. Elengedhetetlen a talptorna és a supinált cipő együttes alkalmazása a lúdtalp javításában.
A járás első éveiben a kicsi lúdtalpát elsősorban a sarok valgus állása/ bedőlése jellemzi. A hosszanti boltozat is lelapult, és a gyermek sokszor fájdalmakról panaszkodik főleg délután, estefelé. Fontos elkerülni járás tanuláskor a lábak túlterhelését, és már el kell kezdeni a boltozatot erősítő játékos talptornát.
Játékos talp és lábszárizom torna:
- Lábujjhegyen és sarkon járás,
- mackójárás: külső talpélen lépegetés hajlított térddel
- golyók, ceruzák megfogása a lábujjakkal, és így végzett járógyakorlatok,
- ülés közben a lábujjak nyújtása, zárása
- ülés a földön és "mászás" előre az egyik, majd a másik láb ujjaival
- "hernyójárás" : állás közben előrenyúlás a lábujjakkal, majd utána húzzuk a sarkat, és ezt visszafelé is elvégezheti a gyermek
- állás közben kissé hajlított térd, és a lábujjakat felváltva felhúzzuk
- Nagyon hatásos a jó időben természetes egyenetlen talajon történő járás, legyen az fű, kavics, vagy homok.
A torna napi 10 percet tartson, ne fárasszuk ki a gyermeket. Vegyük figyelembe a gyakorlat megválasztásnál az ő életkorát, ügyességét.
Fontos, hogy a láb panaszokkal rendelkező lúdtalpas kisgyerek a sarok valgus helyzetét korrigáló cipőt, például Szamos supinált cipőt viseljen.
Előfordul, hogy iskolás korban hirtelen nagyot nő a gyermek,vagy hirtelen gyarapodik a súlya, és az izomzat nem tudja követni a változást. Nem lesz elég erős, hogy a plusz terheket viselje, ezért alakul ki a lúdtalp. Nagyon fontos , hogy
- ortopéd szakember lássa a gyermeket,
- szükség esetén a megfelelő cipő kiválasztása, ami megfelelően megtámasztja a saroktő csontokat ( Szamos supinált cipők egészen 35-ös méretig kaphatók),
- és a lábtorna .
Az elhanyagolt lúdtalp végső esetben a csontok elváltozásával jár, és megágyaz a felnőttkori mozgásszervi problémáknak.
A természetes labilitás láthatjuk, hogy az izommunka serkentésével jár, erősödnek a talp izmai, így a megfelelő talptorna mellett a supinált cipő használatával korrigálható a boltozat lesüllyedése. A Szamos supinált cipő tehát nem csak azoknak ajánlott, akiknél már kialakult a lúdtalp, és a boka befelé dől, hanem azoknál a gyerekeknél is, akiknél kialakult lúdtalp és panaszos láb esetén megelőzni szeretnénk a boka bedőlésének kialakulását. A megelőzés mindig hatásosabb, mint a nehezebb korrekció. A lábtorna is kifejezetten ajánlott minden lúdtalpas gyermeknek, még felnőtt korban is fontos szerepet játszik! Fontos az ortopéd szakorvos általi rendszeres kontroll, és a szakorvosi tanácsok betartása.