Lúdtalp kezelése – mi is az a lúdtalp?
Az emberi láb három fő részből tevődik össze:
- lábfej
- alsó lábszár
- comb
A lábfej hosszanti és haránt irányú boltozatát izmok és szalagok tartják.
A boltozat több fontos funkciót is ellát:
- növeli a láb teherbírását
- tompítja a rázkódást
- védi az ereket és idegeket
A lábfej boltozatos szerkezete 4-5 éves korra alakul ki, azaz csecsemő- és egészen kisgyermekkorban még nem alakul ki teljesen a lábfej struktúrája, ilyenkor rendkívüli jelentősége van annak, hogy a megfelelő cipőt viselje a gyerek.
A talpnak hosszanti (a külső és a belső lábszél) és keresztboltozata (az öt lábközépcsont fején áthaladó haránt ívelt vonal) van, ezeket szalagok és izmok tarják, amik biztosítják a láb rugalmasságát és a teherbírást.
A boltozat magassága emberenként eltérő lehet, lúdtalpról akkor beszélünk, ha ezt a boltozatot a szalagok és izmok nem képesek megtartani, ilyenkor a láb lapossá válik, ami hatással van a térdünkre, csípőnkre, még a fenekünk tartására is.
A lúdtalp elsősorban azért alakul ki, mert míg korábban a természetesebb életforma lehetőséget adott a mezítláb járásra, és ezáltal a talpi reflexpontok önkéntelen fejlesztésére, stimulálásra, a ma már nagyrészt a városokban élő embereknek erre jóval kevesebb lehetősége van, így kevesebb inger éri a talpat.
Lúdtalp kezelése – tünetek
A lúdtalp tünetei tehát nem alakulhatnak ki egy bizonyos kor előtt, az esetek legnagyobb részében félreértés, amikor a megrémült szülők azzal fordulnak orvoshoz, hogy újszülött gyermekük talpa deformált, ráadásul a talpon ilyenkor meglévő vastag zsírpárna is erősíti a látszatot.
Tehát kétéves kor előtt nem kóros a normális boltozat hiánya, ilyenkor a szülők részéről a legfontosabb a türelem, nem szabad erőltetni az állást, a járást.
A lúdtalp tünetei tinédzserkorban már egyértelműek, ilyenkor elég könnyen kifejlődhet a gyulladásos lúdtalp, amin orvosi eszközökkel, izomlazítással lehet segíteni, de ezek tüneti kezelések, érdemes fokozott figyelmet fordítani a megfelelő cipő viselésére.
Pubertás- és felnőttkorban a következő súlyosabb tünetek alakulhatnak ki:
- csontos deformitások
- lábízületek porcfelszíneinek degenerálódása
- csontfelrakódások
- részleges vagy teljes ízületi merevségek
- elcsontosodások
Felnőttkorban mindezt súlyosbíthatja a túlzott igénybevétel (túlsúly, terhesség, állómunka), ami viszont jó hír, hogy a tünetek lúdtalpbetéttel, tornával és izomerősítéssel jól tompíthatók, természetesen ebben az esetben is fontos a megfelelő cipő viselése.
Lúdtalp kezelése
A lúdtalp kezelése természetesen nagyban függ az elváltozás súlyosságától. A lúdtalp kezelése az alábbiakkal történhet:
- lúdtalpbetét
- lúdtalp torna, gyógytorna
- ortopéd cipő
- külső rögzítő
- rekonstrukciós műtét
Lúdtalp kezelése lúdtalpbetéttel
A leggyakoribb kezelési mód a lúdtalpbetét használata, aminek célja, hogy helyreállítsa a hossz- és haránt boltozatot, valamint a sarokcsont dőlését.
A lúdtalpbetét a hosszboltozatot a belső és a külső talpélnél is megemeli, a haránt boltozatot azzal, hogy a középső lábközépcsontok végei mögött a talpon kiemelkedést alakít ki, így nem nyomódnak a talajhoz a fájdalmas talpközépi részek.
Lúdtalpbetétet, esetleg speciális cipőt panasz vagy látható elváltozás esetén érdemes elkezdeni viselni, de érdemes odafigyelni a megelőzésre is (sportoláskor, napi rendszeres állómunka).
Hacsak nyomós, orvos által megállapított ok nincs rá, gyermekkorban nem feltétlenül jó ötlet lúdtalpbetétet viselni, hiszen éppen azokat az izmokat sorvaszthatjuk el, melyek a boltozatos szerkezetet kialakítanák.
Éppen ellenkezőleg, talpbetét helyett erősítsük az izmokat, tornáztassuk a gyerek lábát. Ha kérdése van, forduljon ortopéd orvoshoz, a magunk részéről , ha a gyermek bokája, belső talp éle már fájdalmas, lába hamar elfárad, panaszai vannak, a supinált cipőket ajánljuk a Gyerekcipőabc kínálatából. Ha mindennapos a gyermek lábfájdalma, vagy deformált a lába, mindenképpen forduljon szakorvoshoz!
Lúdtalp kezelése – a jó gyerekcipő
Ha már a lábbeliknél tartunk, fel kell tennünk a kérdést: milyen a jó gyerekcipő?
Kisbabáknál amíg nem jár önállóan, elég egy jó minőségű kocsicipő vagy kicsit később, mikor már lépeget egy puhatalpú cipő. A járni tanuló, első lépéseit megtevő kicsiknek már az első lépés cipő javasolt.
Nagyobb gyerekeknél még fontosabb a jó minőség, a kényelem mellett az a legfontosabb, hogy stabil legyen, és tartsa a lábat. A jó gyerekcipő:
- kényelmes
- keményített kérgű/sarkú
- magas és széles belső részű
- széles orrú (így elférnek benne a lábujjak)
- biztosítson megfelelő tartást a lábfejnek és a saroknak
- puha
- rugalmas talpú
- zárt sarkú
A jó gyerekcipő lehetőleg bőr, és ha az időjárás megengedi, legyen lyukacsos, hogy ne izzadjon bele a láb.
Amikor már a korrekciós eszközök és a lábtorna sem segít, szükségessé válik a korrekciós műtét.
Legújabb eljárás flexibilis lúdtalp esetén a 10-13 éves korban nagy sikerrel végrehajtott calcaneus stop műtét vagy artrhroereisis.
Mi is ez?
Az ugrócsont és sarokcsont között található egy idegvégződésekben gazdag csontcsatorna, amelynek ingerlése során a láb reflexesen korrigálja saját, hibás tartását. A műtét során ebbe a csatornába vezetnek egy sima, lekerekített végű kis csavart, amely ingerli az idegvégződéseket, és segítségével a láb deformitása megszűnik. Az új lábtartás állandósulásához 2 év kell, ezután eltávolítható a csavar.
Bármilyen kérdése van a megfelelő cipő kiválasztásánál, vegye fel a kapcsolatot a Gyerekcipőabc-vel, és szakszerű segítséget kap!